Feed on
Posts

Bezpieczeństwo i stabilność to zdecydowanie, główne powody, dla których lokaty bankowe są jednym z najczęściej wybieranych wariantów, jakie pozwalają na oszczędzanie pieniędzy. Lokata, polega na zawarciu umowy z bankiem na czas ściśle określony. Czas zawarcia lokaty bankowej, obejmuje w zależności od ustaleń pomiędzy bankiem, a klientem okres średnio od jednego miesiąca, aż do nawet i kilku lat. W tym czasie, pieniądze klienta banku zostają praktycznie rzecz biorąc, pożyczone na rzecz banku, co przekłada się na to, że zostają one w banku zdeponowane. Tym samym, bank otrzymuje prawa do obrotu pieniędzmi swoich klientów, w zamian oferując im określone korzyści. Korzyści z punktu widzenia klienta banku, obejmują przede wszystkim wypłatę środków po zakończeniu czasu trwania zawartej umowy wraz z odsetkami.

Odsetki, stanowią zysk, co oznacza, że pozwalają one zyskać klientowi więcej pieniędzy niż wpłacił on uprzednio na lokatę w sposób całkowicie legalny i klientowi banku przysługujący z tytułu zawarcia umowy z bankiem. Umowę taką, określa się jako lokaty bankowe, przy czym zaobserwować można kilka typów, w jakich lokaty bankowe mogą występować. Poszczególne typy, różnią się od siebie takimi elementami, jak oprocentowanie, czas trwania lokaty oraz moment wypłacenia pieniędzy. Standardem jest wypłacenie pieniędzy wraz z odsetkami po okresie zakończenia umowy klienta z bankiem, ale istnieją takie lokaty bankowe, które obejmują inną częstotliwość wypłacania pieniędzy na konto klienta banku. Moment wypłacenia pieniędzy klientowi przez bank, nazywamy formalnie kapitalizacją, przy czym, kapitalizacji z reguły podlega równocześnie, wypłacenie zarówno pieniędzy, jakie zostały przez klienta zdeponowane, jak i odsetki, które przysługują klientowi banku.

Obecnie, najpopularniejsze warianty, jakie wybrać można w celu założenia lokaty bankowej, to: lokata standardowa, lokata progresywna, lokata razem z ubezpieczeniem oraz lokata rentierska. W większości tych przypadków, środki finansowe otrzymujemy na koniec nawiązanego porozumienia, przy czym istnieje także możliwość wypłacenia pieniędzy nie tylko przed zakończeniem umowy, ale nawet w regularnych transzach. Wariant taki, to lokata rentierska, gdzie pieniądze wypłacane są co 3, 6 albo 12 miesięcy, zależnie od warunków, jakie określone zostały w umowie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci otrzymują stałe dochody, w dalszym ciągu dysponując równocześnie lokatą bankową.

Inny typ lokaty, lokata standardowa, obejmuje wypłatę zdeponowanych środków finansowych wraz z odsetkami dopiero pod koniec umowy. Jednocześnie jednak, wariant taki pozwala na uzyskanie stałego oprocentowania. Oprocentowanie takie, jest zwykle atrakcyjne dla klienta banku. Kolejna możliwość to lokata progresywna, gdzie oprocentowanie, jak sama nazwa słusznie wskazuje, ulega stopniowemu progresowi, czyli innymi słowy: zwiększeniu. Wysokość oprocentowania rośnie tym samym każdego miesiąca.

Moda na lokaty bankowe

Metody oszczędzania w obecnych czasach są naprawdę przeróżne, począwszy od inwestowania w nieruchomości, co jest chyba najbardziej popularne, poprzez lokaty bankowe czy też inwestowanie w jakiś interes, który będzie przynosić kolejne korzyści materialne. Ze wszystkich popularnych metod na inwestowanie, oszczędzanie czy zarabianie pieniędzy chyba najczęściej wybierane są właśnie lokaty, a wszystko dlatego, że jest to po prostu bezpieczny sposób na oszczędzanie. Nie ma więc powodu aby się dziwić, że banki poszerzają oferty takich lokat przez cały czas, próbując zwabić do siebie coraz większą rzeszę potencjalnych klientów i osób, które ulokują u nich swoje ciężko zarobione zazwyczaj pieniądze.

Oczywiście żadne lokaty bankowe nie są bezinteresowne, bowiem przecież nikt nie oferowałby komuś zarobku, jeśli sam by na tym nie zarobił prawda? Dlatego właśnie trzeba uważać na takie naprawdę nadzwyczaj atrakcyjne oferty, bowiem jeśli ktoś oferuje nam naprawdę super interes, to powinniśmy pomyśleć o tym, dlaczego on sam się tym nie zainteresował ale poddaje tak wspaniały pomysł innym? To przecież całkowicie nielogiczne. Wracając jednak do tematu, wiadomym jest, że lokaty w banku to taki produkt finansowy, który oczywiście zapewnia nam prawdziwe zyski, które są bezpieczne, ale nie są one ogromne i opłacalne są one jedynie w ciągu całego roku, a do tego trzeba wiedzieć, że dla banku nie tyle jest to sposób na zarobienie pieniędzy, ale przede wszystkim na to, aby uzyskać tak zwany kapitał obrotowy, czyli pieniądze, którymi przez pewien czas mogą dysponować mimo że nie są to ich pieniądze.

Dlatego właśnie, jeśli potencjalny klient albo już klient banku zdecyduje się na oszczędzanie na lokacie, to bank jest wręcz wniebowzięty. W porównaniu do kredytów, to zakładanie lokaty jest wręcz banalnie proste – nie trwa to ług i nie wymaga nadzwyczajnych formalności. Oczywiście jak każda inwestycja, również lokaty są obciążone pewnym ryzykiem, jest tak w przypadku każdego „interesu”. Mimo to, bardzo dobre oprocentowanie lokaty zachęca i powoduje, że nadal decyduje się na takie rozwiązanie wiele osób. Szczególnie jest tak w przypadku lokat długoterminowych, bowiem im lokata trwa dłużej tym zysk jest większy, niestety przez ten czas zazwyczaj nie można ruszyć pieniędzy no chyba, że zrezygnuje się z zysku.