Feed on
Posts

Kredyt gotówkowy to sprawdzony sposób na dodatkowe pieniądze na niemalże dowolny cel. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy z bankiem.

Jak przygotować się do rozmowy z konsultantem?

Wnioskowanie o przyznanie kredytu gotówkowego nie polega jedynie na wysłaniu zgłoszenia i magicznym pojawieniu się pieniędzy na koncie lub wiadomości o odrzuceniu wniosku. Zanim zapadnie decyzja, czeka nas rozmowa z konsultantem - w przypadku wniosku online będzie to rozmowa telefoniczna. O to informacje, których bank może od nas wymagać:

  • dane z dowodu osobistego
  • źródło uzyskania przychodu (w tym również dane naszego pracodawcy)
  • wysokość zarobków (zwykle wystarczy słowna deklaracja)
  • przybliżona kwota miesięcznych wydatków
  • ewentualne inne zobowiązania
  • zgoda na weryfikację w BIK

Oczywiście niektóre banki mogą potrzebować więcej informacji - głównie zależy to od kwoty jaka nas interesuje. Im większa ilość pieniędzy, którą chcemy pożyczyć - tym bardziej szczegółowo zostaniemy sprawdzeni. Rozmowa z konsultantem jest bardzo ważnym etapem, który często może zaważyć o decyzji o przyznaniu lub odmowie pożyczki - warto się do niej przygotować.

O co warto zapytać konsultanta?

Przede wszystkim o całkowity koszt kredytu. Często możemy dostać informację jedynie o odsetkach, które mogą się znacznie różnić od całkowitego kosztu. Następną rzeczą, o którą warto się dowiedzieć jest ubezpieczenie - czasami jest ono konieczne, aby uzyskać kredyt, co może znacznie zwiększyć jego koszt.

Jeżeli rozmowa odbywa się telefonicznie, a konsultant skieruje nas na wizytę w placówce, to warto zapytać się jakie dokumenty należy przynieść, aby uniknąć dodatkowych wizyt. Warto również dopytać o ofertę promocyjną - może zdarzyć się, że przedstawiona nam zostanie oferta podstawowa, a pytając o promocję dostaniemy znacznie lepsze warunki.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Dla każdego najlepsza oferta może oznaczać coś innego - dla jednej osoby najważniejszy może być okres spłaty, a dla innej brak przymusu ubezpieczenia. Dlatego szukając idealnej oferty, warto poznać jak najwięcej propozycji banków - można posłużyć się do tego internetowymi porównywarkami kredytów, albo nawet skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego.

Jednym z bardzo ważnych zagadnień, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, jest to, że do podjęcia decyzji o zaciągnięciu lub rezygnacji z takiego zobowiązania jest potrzebna pewna wiedza. Zaplecze merytoryczne jest niezbędne do tego, aby móc w kompleksowy sposób patrzeć na poszczególne propozycje oraz okoliczności towarzyszące. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, gdzie można poszukiwać informacji z obszaru tematyki finansowo-kredytowej. Możliwości jest tutaj naprawdę mnóstwo, ponieważ w dzisiejszych czasach dostęp do danych jest bardzo rozbudowany.

Artykuły i książki jako źródło wiedzy merytorycznej

Z pewnością przydatnym źródłem wiedzy merytorycznej dotyczącej kredytów i finansów mogą być specjalistyczne książki i artykuły dedykowane właśnie tej tematyce. Można w nich znaleźć niejednokrotnie ciekawe wskazówki. Poza tym z pomocą takich treści niejednokrotnie możliwe jest realne rozwijanie swojej wiedzy w omawianym zakresie. Dobrze jest poszukać pozycji do przeczytania z tego obszaru tematycznego.

Subiektywne opinie oraz materiały promocyjne

Nie tylko profesjonalne i specjalistyczne treści mogą być dla nas pomocne. Niekiedy również subiektywne opinie innych ludzi mogą być dla nas wskazówką. Oczywiście, należy tutaj zachować ostrożność – chodzi o to, że inne osoby mogą mieć zupełnie inne spojrzenie na tę samą sytuację, niż my. W związku z tym nie należy ślepo podążać za subiektywnymi wypowiedziami. Również w przypadku materiałów promocyjnych musimy być czujni – tego typu przekazy ukierunkowane są na zachęcanie do określonych działań, dlatego też skupiają się właśnie na tej swojej funkcji.

Jak weryfikować wiarygodność źródeł i wyciągać wnioski?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest weryfikacja wiarygodności źródeł, z których korzystamy. Trzeba więc patrzeć krytycznie na treści, które znajdujemy oraz je sprawdzać. Dobrze jest przyglądać się uważnie danym pod kątem ich poprawności. Wszelkie informacje, które udaje nam się znaleźć, powinniśmy analizować samodzielnie. Zapatrzenie się w inne osoby i ich wypowiedzi może bowiem skutkować brakiem niezależnego myślenia, które może również prowadzić do negatywnych efektów i niepoprawnych wniosków. Konieczny jest więc po prostu zdrowy rozsądek.