Co należy wiedzieć o kredycie gotówkowym?

0
212

Kredyt gotówkowy to sprawdzony sposób na dodatkowe pieniądze na niemalże dowolny cel. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy z bankiem.

Jak przygotować się do rozmowy z konsultantem?

Wnioskowanie o przyznanie kredytu gotówkowego nie polega jedynie na wysłaniu zgłoszenia i magicznym pojawieniu się pieniędzy na koncie lub wiadomości o odrzuceniu wniosku. Zanim zapadnie decyzja, czeka nas rozmowa z konsultantem – w przypadku wniosku online będzie to rozmowa telefoniczna. O to informacje, których bank może od nas wymagać:

  • dane z dowodu osobistego
  • źródło uzyskania przychodu (w tym również dane naszego pracodawcy)
  • wysokość zarobków (zwykle wystarczy słowna deklaracja)
  • przybliżona kwota miesięcznych wydatków
  • ewentualne inne zobowiązania
  • zgoda na weryfikację w BIK

Oczywiście niektóre banki mogą potrzebować więcej informacji – głównie zależy to od kwoty jaka nas interesuje. Im większa ilość pieniędzy, którą chcemy pożyczyć – tym bardziej szczegółowo zostaniemy sprawdzeni. Rozmowa z konsultantem jest bardzo ważnym etapem, który często może zaważyć o decyzji o przyznaniu lub odmowie pożyczki – warto się do niej przygotować.

O co warto zapytać konsultanta?

Przede wszystkim o całkowity koszt kredytu. Często możemy dostać informację jedynie o odsetkach, które mogą się znacznie różnić od całkowitego kosztu. Następną rzeczą, o którą warto się dowiedzieć jest ubezpieczenie – czasami jest ono konieczne, aby uzyskać kredyt, co może znacznie zwiększyć jego koszt.

Jeżeli rozmowa odbywa się telefonicznie, a konsultant skieruje nas na wizytę w placówce, to warto zapytać się jakie dokumenty należy przynieść, aby uniknąć dodatkowych wizyt. Warto również dopytać o ofertę promocyjną – może zdarzyć się, że przedstawiona nam zostanie oferta podstawowa, a pytając o promocję dostaniemy znacznie lepsze warunki.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Dla każdego najlepsza oferta może oznaczać coś innego – dla jednej osoby najważniejszy może być okres spłaty, a dla innej brak przymusu ubezpieczenia. Dlatego szukając idealnej oferty, warto poznać jak najwięcej propozycji banków – można posłużyć się do tego internetowymi porównywarkami kredytów, albo nawet skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego.