Co warto przeanalizować przed zaciągnięciem kredytu?

0
47

Kredytowanie potrzeb konsumpcyjnych, czy inwestycyjnych to bardzo powszechne praktyki. W wielu gospodarstwach domowych dochód miesięczny nie jest najczęściej wystarczający do wygenerowania wystarczających oszczędności. Dzięki stabilnym dochodom uzyskujesz jednak zdolność kredytową (pozytywną), co przekłada się na potencjał kredytowania różnorodnych potrzeb. Co warto faktycznie przeanalizować przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

W pierwszej kolejności zastanów się nad realnymi możliwościami spłaty zadłużenia. To jeden z najważniejszych czynników, ponieważ pozytywna zdolność kredytowa to nie wszystko. Stabilny dochód pokazuje tylko pewien obraz sytuacji twojego gospodarstwa domowego, ale niewystarczający. Bank widzi tylko wskaźniki. Tylko kredytobiorca wie, czy jest w stanie pozwolić sobie na zadłużenie w danym momencie życia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, często lepiej zrezygnować z kredytu gotówkowego na rzecz przeczekania kryzysu. Tanie zadłużenie, np. w firmach pożyczkowych też wchodzi w grę, więc porównywanie to kolejny punkt analizy. Nawet przy lekko ograniczonej zdolności kredytowej nie ma najczęściej problemów z pozyskaniem dodatkowych pieniędzy z firm pożyczkowych. Zasady udzielania kredytów gotówkowych, krótkoterminowych zmieniły się w ostatnim czasie na korzyść pożyczkobiorców. Wystarczy wspomnieć o właściwej optymalizacji kosztów pozaodsetkowych. Kredytobiorca nie ryzykuje już utraty całego majątku rodzinnego przy pobieraniu niewielkiej chwilówki. Banki, a także firmy pożyczkowe muszą informować kredytobiorcę o wszystkich warunkach spłaty, udostępniać formularz umowy, a także formularz ewentualnego odstąpienia. Nawet po podjęciu decyzji o kredycie posiadasz czternaście dni na rozwiązanie umowy, jeżeli wystąpią inne czynniki życiowe. To bardzo pozytywne założenie.

Przemyślany cel kredytowania, wyrobienie pozytywnej zdolności kredytowej, fachowe porównywanie kredytów gotówkowych to tylko niektóre z najważniejszych punktów do monitorowania przez kredytobiorcę. Kredyt gotówkowy najlepiej jeden w danym momencie na pewno nie zaszkodzi przesadnie finansom domowym, a daje często możliwość spełnienia marzeń, czy rosnących potrzeb konsumpcyjnych. Co myślisz o warunkach analizy kredytu gotówkowego?