Formalności przy zaciąganiu kredytu gotówkowego

0
63

Dopełnienie formalności przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego jest obowiązkowe z perspektywy kredytobiorcy. Jak właściwie przygotować się do spotkania z doradcą kredytowym w banku detalicznym, a jednocześnie nie popełnić błędów przy weryfikacji?

Na jakie formalności warto się przygotować?

W każdym banku znajdziesz formularz informacyjny związany z udzieleniem dowolnego kredytu. Formularz informacyjny to pierwszy krok do oceny, czego potrzebujesz, aby nie zablokować procesu weryfikacji w banku. Standardowo kredytobiorca dostawcza zaświadczenie o pracodawcy dotyczące formy zatrudnienia, a także potwierdzenie dochodów za kilka miesięcy wstecz. Standardowo przyjmuje się, że okres trzymiesięczny, półroczny wystarczy do oceny stabilności dochodów. Jeżeli nie posiadasz umowy o pracę, ale umowę o dzieło lub umowę zlecenie dostarcz do banku rachunki opłacone przez zleceniodawców lub po prostu podpisaną umowę na założony przez doradcę okres. Kredytobiorcy na własnej działalności gospodarczej muszą dopełnić natomiast nieco innych formalności. Przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego dla przedsiębiorcy sprawa jest trudniejsza, ponieważ bez potwierdzonych wpływów trudno otrzymać pieniądze z banku. Dopiero roczne sprawozdanie finansowe to podstawa do ewentualnego udzielenia większego kredytu gotówkowego. Z tego powodu nowym przedsiębiorcom zaleca się zaciąganie kredytów na preferencyjnych warunkach, dedykowanych pod potrzeby biznesowe. Inne formy badania wiarygodności to formularz PIT 37 za ostatni rok.

Im wyższy kredyt, tym gorsza presja na uzupełnienie dokumentacji

Większe formalności występują przy stosunkowo dużych kwotach kredytów gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych. W przypadku niewielkiej pożyczki gotówkowej bardzo często wystarczy tylko ocena bazy Biura Informacji Kredytowej i przedstawienie dowodu osobistego przez kredytobiorcę. Praca nad zdolnością opłaca się, kiedy kierujesz się w stronę niewielkich, błyskawicznie przyznawanych chwilówek. Nawet inwestorzy indywidualni na rynku pożyczek społecznościowych dokładnie monitorują pożyczkobiorców. Dopełnienie formalności to podstawa wartościowej współpracy pomiędzy kredytobiorcą, a kredytodawcą na współczesnym rynku kredytowym.