Jak najlepiej zabezpieczyć swoje pieniądze?

0
52

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad najlepszym sposobem oszczędzania? Czy faktycznie odkładanie pieniędzy do skarbonki bądź sejfu jest bezpieczne, a przede wszystkim opłacalne? Teoretycznie może wydawać się, że tak, jednak w przypadku nagłej inflacji pojawia się poważny problem. Wszystkie zgromadzone przed nas pieniądze okazują się całkowicie bezwartościowe, i nagle po dwudziestu latach oszczędzania może okazać się, że nie mamy nic…

A może lokata?
Dlatego też warto zainteresować się możliwościami, jakie dają lokaty bankowe. Lokata to rodzaj umowy zawieranej między klientem a bankiem, w której to klient wpłaca na lokatę określoną kwotę i oczekuje, że po upływie czasu zawartego w umowie otrzyma tę kwotę wraz z odsetkami. W czasie trwania lokaty bank operuje powierzonymi środkami, dlatego jest w stanie wypłacić je wraz z odsetkami. Lokaty różnią się od siebie stopą oprocentowania, dlatego warto zawczasu zorientować się, która z dostępnych w bankach lokat będzie najbardziej opłacalna. Oprocentowanie jest zawsze podane w skali roku, dlatego można przyjąć, że dla podanej stopy 3,5%, przy wpłaceniu 10000 zł na rok, po tym roku odsetki wyniosą 350 zł (bez podatku). Jak zostało napisane – można przyjąć, gdyż rzeczywisty zysk może się różnić – jeśli kapitalizacja następuje na przykład raz w miesiącu, to kolejne zyski będą naliczane od tej nowej, wyższej już kwoty. Po szczegóły warto jednak wybrać się do konkretnego banku.

Rodzaje lokat bankowych
Najszerzej dostępna i najpopularniejsza jest lokata terminowa. Może ona trwać miesiąc, kwartał czy rok. Może ona być też odnawialna bądź nie, to znaczy, że po upływie pierwszego okresu zostanie wznowiona automatycznie – lub też nie. Jeśli jesteśmy pewni, że ta konkretna lokata jest najlepszym rozwiązaniem i nie chcemy zaprzątać sobie głowy jej odnawianiem na przykład co miesiąc, może skorzystać z możliwości odnawiania. Inną ciekawą, choć mniej popularną lokatą, jest lokata rentierska. Pozwala ona na comiesięczne otrzymywanie odsetek wprost na konto. Przy wpłaceniu pokaźnej sumy może się okazać, że z samych odsetek powstaje kolejna wypłata, zasilająca domowy budżet. Nie tracąc nic z ulokowanego kapitału, możemy cieszyć się wpływami.

Inne, zaawansowane możliwości
Rynek lokat jest ogromny. Dla firm najlepszym wyjściem mogą być lokaty strukturyzowane lub progresywne, których zalety na pewno można poznać w konkretnym banku.