Kredyt gotówkowy na wakacje – jak wybrać go rozsądnie?

0
70

Nastała wiosna, pozostało więc zaledwie kilka miesięcy do wakacyjnego wypoczynku. Dla wielu z nas jest to czas wybierania ofert i szukania idealnych miejsc, w których warto byłoby spędzić wakacje. Niestety, taki urlop to zawsze spory wydatek, który nie zawsze udaje nam się sfinansować z własnej kieszeni. Banki doskonale o tym wiedzą. Z tego powodu co roku oferują specjalne kredyty przeznaczone na finansowanie wyjazdów. Czy warto zdecydować się na kredyt wakacyjny? Na co zwrócić uwagę by wybrać najkorzystniejszy?

To nie jest wyjątkowy kredyt

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z jednej, bardzo ważnej rzeczy. kredyty wakacyjne nie są specjalnymi produktami finansowymi. Są to po prostu kredyty gotówkowe, które banki promują w okresie wakacyjnym w atrakcyjnej formie. Doskonale bowiem wiedzą, że dla wielu osób wyjazd na zagraniczne wczasy jest marzeniem nie do spełnienia. Z tego powodu kusi się klientów atrakcyjną otoczką marketingową taką jak słoneczne spoty reklamowe, wakacyjne plakaty a nawet prezenty związane z wypoczynkiem (hamaki, namioty, okulary słoneczne). Zanim więc zdecydujemy się na zaciągnięcie tego typu pożyczki zastanówmy się, czy równie atrakcyjnym sposobem finansowania swoich wakacji byłby dla nas zwykłego kredyty gotówkowego. Obciążenie jakie spadnie na nasz budżet domowy będzie bowiem porównywalne.

Bezpieczne pożyczanie – klucz do udanych wakacji

Nie trudno ulec kuszącej promocji banków i zdecydować się spontanicznie na zaciągnięcie pożyczki po to, by wykupić wymarzone wczasy. Często jednak skutki takiej decyzji dają o sobie znać już podczas wyjazdu. Boimy się, że po powrocie nie będziemy w stanie spłacić zadłużenia co i tak odbiera nam całą radość z wyprawy.
Decyzję o zaciągnięciu kredytu warto więc dobrze przemyśleć. Przede wszystkim warto trzymać się zasady, która mówi o tym, aby pożyczać tylko tyle, ile będziemy w stanie spłacić przez rok. Dzięki temu nawet jeśli nasza sytuacja finansowa zmieni się nie będziemy musieli martwić się długotrwałym obciążeniem domowych finansów.
Dobrym pomysłem jest również ubezpieczenie kredytu. Zwiększa to co prawda nieznacznie jego koszt ale za to zyskujemy ochronę na wypadek zdarzeń losowych takich jak utrata pracy czy choroba.

Jeśli kredyt na wakacje to gdzie?

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku kredytem warto zastanowić się gdzie go zaciągnąć. Możliwości mamy sporo – kredyty tego typu oferują bowiem nie tylko wszystkie banki, ale również firmy prywatne. Warto pamiętać, że najłatwiej jednak będzie uzyskać nam kredyt w banku, w którym posiadamy własne konto. Bank doskonale zna bowiem naszą historię oraz wie jakie osiągamy dochody. Kredyt we własnym banku to minimum formalności. Co więcej, często jako stali klienci możemy liczyć na to, że warunki kredytowania będą nieco korzystniejsze. Choć oczywiście nie jest to regułą i warto sprawdzić kilka ofert by się upewnić.