Kredyt obrotowy

0
72

Każdy aktywny przedsiębiorca potrzebuje stałego dostępu do gotówki, aby móc bez przeszkód realizować swoje plany i inwestycje. Płynność finansowa to bardzo ważny element każdego przedsiębiorstwa i zależy od niego powodzenie firmy oraz jej utrzymanie się na rynku. Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po kredyty obrotowe, które niestety nie zawsze okazują się być najlepszym rozwiązaniem.

Kredyty obrotowe skierowane są głównie do przedsiębiorców którzy szukają środków finansowych na bieżące potrzeby swojej firmy. Środki z kredytu obrotowego mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. zakup towaru surowców, opłacenie zobowiązań, czy na inne wydatki. Kredyt obrotowy wykorzystywany jest również przez bardzo aktywnych przedsiębiorców którzy z uwagi na brak środków nie chcą przegapić nadarzających się okazji biznesowych. Kredyt obrotowy może być traktowany jako instrument ratujący sytuację danej firmy w przypadku zaburzenia płynności finansowej.

Elastyczny ale drogi

Kredyt obrotowy jest bardzo popularnym produktem finansowym dostępnym w każdym banku. Niestety jest on dość kosztowny z uwagi na dość wysokie oprocentowanie które może się wahać od około 8 do nawet kilkunastu procent, pamiętajmy również, że do sumy zobowiązania dochodzi również prowizja. Często banki doliczając również opłatę za rozpatrzenie wniosku lub prowizję za niewykorzystane środki. Kredyt obrotowy z założenia jest też zobowiązaniem krótkoterminowym, przyznawanym z reguły na okres od roku do 4 lat. Maksymalna kwoty może podlegać negocjacja i zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych możliwości i potrzeb danej firmy. Kwota kredytu obrotowego może być wypłacalna jednorazowo bądź też w transzach. Sposób oraz czas ich spłaty może również podlegać negocjacjom i jest to uzależnione od zapotrzebowania bilansowo – finansowego.

Banki oferują firmom wiele rozwiązać które mogą poprawić sytuacje finansową przedsiębiorstwa. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzje warto jest ją dokładnie przemyśleć i przeanalizować ze specjalistą. Zaciągnięcie takiego kredytu wiąże się często z koniecznością założenia konta bankowego w banku w którym zaciągamy kredyt, to z kolei wiąże dane przedsiębiorstwo z bankiem na dłuższy czas. Takie rozwiązanie może być skutecznym zabezpieczeniem przed opóźnieniami w spłacie, a także otwiera nowe możliwości rozwoju. Jednak w momencie kiedy podejmiemy decyzję nie do końca przemyślaną może się okazać że wysokie koszty kredytu postawią przedsiębiorstwo w złej kondycji finansowej.

Kredyt obrotowy nie dla wszystkich

To rozwiązanie nie jest jednak dostępne dla wszystkich przedsiębiorstw. Oczywiście największe szanse mają przedsiębiorstwa o stabilnej sytuacji finansowej, które dysponują zabezpieczeniem i mogą wykazać się historią na wysokim poziomie. Problem z uzyskaniem takiego kredytu mogą mieć przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy, którzy sa dopiero na etapie rozkręcania biznesu. Najczęściej szansę na przyznanie kredytu obrotowego mają firmy posiadające przynajmniej dwunasto miesięczny okres działalności.