Kredyt konsolidacyjny to dziś częsta opcja, gdy posiadamy kilka różnych zobowiązań finansowych, które zaczynają obciążać nas budżet. Połączenie tych pożyczek w jedną z niższą miesięczną ratą może okazać się dla nas ratunkiem. Aby móc wybrać ten najkorzystniejszy, musimy mieć na uwadze kilka ważnych czynników, które mają wpływ na to, czy dana konsolidacja będzie dla nas korzystna, czy raczej nie powinniśmy się nad tą opcja nawet zastanawiać.
Postaw na pomoc specjalisty
„Czy kredyt konsolidacyjny to w moim przypadku rzeczywiście jedyne rozwiązanie? – to podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad opcją konsolidacji naszych zobowiązań. Coraz częściej zdarza się, że decydujemy się na kredyt konsolidacyjny jedynie z wygody i biorąc pod uwagę jedynie nasz osobisty komfort, zapominając o tym, że tego typu zobowiązanie niesie przecież za sobą szereg dodatkowych kosztów, na które, wybierając konsolidację, się godzimy. Dobrym pomysłem jest zatem skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który jak najbardziej obiektywnie oceni naszą sytuacje finansową i pomoże zdecydować o tym, czy konsolidacja jest czymś, czego rzeczywiście potrzebujemy, czy nie. Ponadto, jeśli ostatecznie zdecydujemy się na konsolidację, specjalista pomoże wybrać tę najkorzystniejszą ofertę, biorąc pod uwagę czynniki, które mają ogromny wpływ na warunki ewentualnego kredytu konsolidacyjnego.
Co jest ważne przy wyborze konkretnej konsolidacji?
Faktorami, która są istotne przy wyborze kredytu konsolidacyjnego są:
– wysokość oprocentowania oraz odsetek, a także koszty dodatkowe (kredyt konsolidacyjny, jak każdy innym typ zobowiązania, jest oprocentowany; kredyt konsolidacyjny z założenia opiewa na dość wysoką sumę – jest przecież połączeniem kilku mniejszych pożyczek; stanowi więc zazwyczaj niemałe ryzyko i dobry zarobek dla banku, dlatego jego oprocentowanie zazwyczaj nie jest zbyt niskie; odsetki są przecież głównym zarobkiem dla banku i obciążeniem dla ewentualnego pożyczkobiorcy; poza nimi kredy konsolidacyjny wiąże się także z innymi kosztami dodatkowymi – te zaś zależą od konkretnego banku i danej oferty);
– długość całkowitego zobowiązania (jedna niższa miesięczna rata zamiast kilku niewątpliwie kusi każdego ewentualnego kredytobiorcę, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nasze zobowiązania po złączeniu będą stanowić już dosyć duże zobowiązanie, które będziemy przecież musieli spłacić; niższa rata natomiast wpływa na wydłużenie długości kredytowania – nasze zadłużenia nie są przecież umorzone, a jedynie rozłożone w czasie; bank daje nam taką możliwość, a my musimy liczyć się z tym, że może to się wiązać z dodatkowymi kosztami i będziemy musieli je ponieść, jeśli chcemy z tej opcji skorzystać, a wydłużenie okresu kredytowania to jeden ze skutków);
– koszt całkowity kredytu konsolidacyjnego (jak wiadomo, każde zobowiązanie finansowe ciągnie za sobą koszty, a one, w połączeniu z wydłużeniem okresu kredytowania oraz innymi faktorami, stanowią całkowity koszt kredytu, który będzie pewnie wyższy niż koszt oddzielnych pożyczek i zobowiązań przed ich konsolidacją).
Reasumując, każde zobowiązanie finansowe wiąże się z ryzykiem, a w przypadku kredytów konsolidacyjnych, które z uwagi na połączenie kilku pożyczek i związane z tym większe obciążenie, wspomniane ryzyko się dodatkowo zwiększa. Ostateczna decyzja o konsolidacji powinna być zatem dokładnie przemyślana i przeanalizowana, by kredytobiorca nie musiał potem podjętej decyzji żałować.