Kto nie dostanie kredytu hipotecznego

0
85

Zanim bank udzieli nam kredytu hipotecznego wcześniej analizuje wiele czynników które niestety nie zawsze s ą zależnie od nas czyli od wnioskodawcy. Dlatego zanim zaczniemy rozglądać się za kupnem nowego mieszkania na kredyt dowiedzmy się jakie czynniki mogą wyeliminować lub zmniejszyć dostępność kredytu hipotecznego.

wiek

Pierwszym czynnikiem który może negatywnie wpłynąć na przyznanie nam kredytu hipotecznego jest wiek wnioskodawcy. Najważniejsze aby potencjalny kredytobiorca był osobą pełnoletnią. Istotną i ważną dla nas kwestią jest informacja że osoby do 35 roku życia mają największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego na dogodnych warunkach, często z niższym oprocentowaniem oraz bez prowizji. Z dużo większym dystansem banki traktują osoby starsze. Niestety w tym przypadku nie jest tu brany tylko wiek kredytobiorcy w chwili zaciągania kredytu ale przede wszystkim w chwili całkowitej jego spłaty. A zatem wszystko zależy od tego na jaki czas chcemy zaciągnąć kredyt. Banki zastrzegają sobie, że kredytobiorca w momencie spłaty kredytu nie powinien mieć więcej jak 75 czy 80 lat.

Historia kredytowa

Jeżeli chodzi o historię kredytową musimy wiedzieć, że lepiej nie mieć żadnej historii kredytowej niż historię złą. Z drugiej strony zdecydowanie lepiej jest mieć historię dobrą niż żadną. W związku z tym problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego mogą mieć osoby które w przeszłości bądź teraz nie wywiązują się należycie ze swoich zobowiązań. Dotyczy to zarówno spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów jak i zobowiązań względem urzędu skarbowego czy też zusu. Pamiętajmy również o tym że dobrą historię kredytową możemy stworzyć sobie sami, wystarczy tylko, że na jakiś czas przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego zaciągniemy inny mniejszy kredyt który będziemy spłacać regularnie bez żadnych opóźnień. W tym przypadku możemy również kupić coś na raty i spłacić je regularnie, zapisze się to w naszej historii kredytowej.

Wysokość zarobków

Pamiętajmy że zaciągając kredyt hipoteczny nie zawsze najważniejsze jest to ile zarabiamy. Bardzo istotne jest również to jaki posiadamy wydatki oraz z ilu osób składa się nasze gospodarstwo domowe, inne zaciągnięte kredyty czy też stałe koszty utrzymania. A zatem w momencie kiedy zarabiamy nawet 30 tysięcy miesięcznie ale przy tym wydajemy np. 38 tysięcy nie mamy szans na to, że bank przyzna nam kredyt.

Złe parametry

Zdolność kredytowa zależy również od wielu innych warunków, np. okresu kredytowania czy też rodzaju zastosowanej raty. W tym przypadku mamy do wyboru zastosowanie raty malejącej która sprawi że wysokość rat w pierwszym okresie kredytowania będzie wyższa od rat równych które będą wyliczone dla takiego samego zobowiązania. Druga możliwość to skrócony okres kredytowania który proporcjonalnie podwyższa poziom rat. Nieodpowiednio dobrany rodzaj parametrów może spowodować wydanie decyzji negatywnej.