Wady i zalety kredytu hipotecznego

0
85

Kredyt hipoteczny prze cały czas cieszy się ogromna popularnością i sięga po niego ogromna liczba polaków. Jest on najlepszą formą finansowania inwestycji we własne cele mieszkaniowe. Należy przez to rozumieć oczywiście kupno mieszkania, domu czy też działki. Niestety jak każdy inny produkt bankowy ten również posiada zarówno wady jak i zalety w kontekście finansowania kupna mieszkania czy też domu za pośrednictwem kredytu hipotecznego. Jednak mimo swoich wady możemy zaobserwować że jest to najbardziej opłacalna forma kredytu, a jego wady wcale nie przysłaniają naprawdę licznych i bardzo korzystnych zalet jakie ze sobą niesie.

Zalety kredytu hipotecznego

Koszty

Każdy z nas decydując się na kredyt zainteresowany jest przede wszystkim kosztami i tym ile będzie wynosiła rata roczna. Nie licząc finansowania w formie dotacji unijnych czy też innych programów pomocowych na kupno mieszkania, kredyt hipoteczny jest z pewnością najtańszą formą finansowania inwestycji na cele mieszkaniowe. Oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczyna się już od 2% w skali roku, natomiast innych kredytów gotówkowych dopiero od 6%. Zanim podejmiemy ostateczną decyzje pamiętajmy, że koszty kredytu nie składają się tylko z samego oprocentowania. W skład kosztów wchodzi również wiele innych czynników które powinniśmy wziąć pod uwagę. Samo oprocentowanie będzie dla nas bardzo mylne.

Łatwość uzyskania

Kredyt hipoteczny jest dość prosty do uzyskania, oczywiści e o ile dysponujemy wymaganymi przez źródłami dochodu. Cały proces uzyskania kredytu przebiega bezproblemowo i co więcej możemy powierzyć go swojemu pośrednikowi który z pewnością wykona za nas całą pracę w sposób rzetelny i prawidłowy, wybierze dla nas najlepszy z dostępnych na rynku kredytów i w naszym imieniu będzie kontaktował się z bankiem. Łatwość uzyskania kredytu hipotecznego wiąże się z tym, że jego celem jest przede wszystkim sfinansowanie zakupu nieruchomości. Konsekwencja będzie dla nas to, że Nawe jeżeli powinie nam się noga i przestaniemy spłacać kredyt bank będzie miał z czego zaspokoić swoje roszczenie ponieważ stanie się posiadaczem domu czy też mieszkania.

Długoterminowość

Nie ukrywajmy, kredyt hipoteczny ma długoterminowy charakter. Nie jest to jednak wadą a zaletą ponieważ dzięki rozłożeniu spłaty na długi czas z pewnością nie nadwyręży naszego domowego budżetu.

procedura

Niestety procedura uzyskania kredytu hipotecznego jest dosyć długa w stosunku do np. kredytu gotówkowego, jednak możemy mieć na to wpływ. Decydując się na skorzystanie z usług pośrednika kredytowego ten termin z pewnością ulegnie skróceniu. Pamiętajmy również o tym, że konieczna będzie wycena nieruchomości, zaświadczenia o dochodach. Wszystkie te czynniki oraz potrzebne nam dokumenty mogą spowodować, że procedura uzyskania kredytu przeciągnie się w czasie i może potrwać nawet kilka długich tygodni. Dlatego też decydując się na kupno np. mieszkania procedurę kredytową warto zacząć znacznie wcześniej.