Wszystko o kredycie gotówkowym

0
62

O możliwości pożyczenia pieniędzy od banku wie każdy. Nie każdy jednak wie, co to dokładnie jest kredyt gotówkowy, mimo że w mediach i reklamach o nich głośno. Kredyt gotówkowy to środki pieniężne zwykle przekazywane na konto kredytobiorcy przez kredytodawce, którym jest bank. Kredyt gotówkowy obejmuje kwoty od 500 zł, czyli stosunkowo niskich, to takie nawet do 150 tysięcy. Dużo większe środki są pożyczane wyłącznie firmom, ponieważ je obowiązuje inne warunki spłat. Kredyt można zaciągnąć w oddziałach banku oraz przez internet, co dzisiaj jest wyjątkowo proste. W przypadku większych kwot należy odwiedzić oddział banku, gdzie sprawdzą historię kredytową i aktualne możliwości finansowe osoby ubiegającej się o kredyt. Przy większych kwotach bank może zażyć sobie wyjaśnień, na co zostaną spożytkowane środki, ale zwykle nie wymaga to tak dużych wyjaśnień. Kredytobiorca nie potrzebuje więc zwierzać się bankowi, na co przeznaczy uzyskaną sumę. To, co interesuje kredytodawce najbardziej, to warunki spłaty.

W przypadku każdego kredytu podpisuje się wiążącą umowę, która określa, przez jaki okres kapitał będzie spłacany i w jakich odstępach czasu (zazwyczaj raty się comiesięczne). Zwykle umowa obejmuje rok, ale w zależności od możliwości finansowych kredytobiorcy może trwać od 3 do nawet 84 miesięcy. Kredyt można spłacić wcześniej, co gwarantuje klientowi banku prawo. Nie poniesie w związku z tym żadnych dodatkowych opłat ani grzywny. Kary w postaci dodatkowych odsetek pojawiają się w przypadku zwłoki ze spłaceniem raty kredytu. W wyjątkowych okolicznościach sprawy trafiają do sądu i wtedy należy liczyć się z wizytą komornika. Dodatkowo, niespłacanie kredytu w terminie zostaje zapisane w historii kredytowej, co w przyszłości może utrudnić kredytobiorcy ponowne zaciągnięcie pożyczki. W kilku bankach istnieje również możliwość wzięcia wakacji od kredytu, czyli odroczenie spłat rat na pewien czas- zwykle do 3 miesięcy. Warto też wiedzieć, że po podpisaniu umowy klient ma 14 dni, aby z kredytu zrezygnować. Wtedy musi zwrócić jedynie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych opłat.

W skład rat wchodzą dodatkowe koszta, o których każdy klient powinien wiedzieć, a które zawarte są w umowie. Głównie jest to oprocentowanie, które składa się z marży banku, elementu stałego, i stawki oprocentowania na rynku międzybankowym (np. WIBOR). Inne dodatkowe koszta to prowizja płacona jednorazowo zwykle w pierwszej razie oraz ubezpieczenie, które bywa opcjonalne lub wymagane przez kredytodawce.